Isporuka narudžbi započet će od 2. 1. 2025.

1. Gnojidba za snažnu zemlju

Jesen je idealno vrijeme za poboljšanje kvalitete tla, jer se hranjive tvari primijenjene prije zime mogu polako apsorbirati, čime se poboljšavaju uvjeti za rast biljaka u sljedećoj sezoni. Koristite organska gnojiva kao što su kompost ili stajski gnoj koji će obogatiti tlo hranjivim tvarima i poboljšati njegovu strukturu. Fosfor i kalij su ključni hranjivi sastojci koji podržavaju jake korijene i otpornost biljaka na mraz. Izbjegavajte primjenu gnojiva bogatih dušikom koja potiču rast lišća, jer bi se biljke u to vrijeme trebale prebaciti u stanje mirovanja.

2. Malčiranje: Prirodna zaštita od hladnoće

Malčiranje je jedan od najučinkovitijih načina zaštite tla i biljaka od zimske hladnoće. Sloj malča pomaže održavanju stabilne temperature tla, sprječava smrzavanje korijena i istovremeno ograničava rast korova. Kao malč možete koristiti slamu, lišće, kompost ili koru. Važno je stvoriti dovoljno debeo sloj (oko 5–10 cm) kako bi zaštita bila učinkovita. Malčiranje također potiče mikrobiološku aktivnost u tlu i zadržavanje vlage.

3. Zaštita biljaka od mraza

Neke osjetljivije biljke zahtijevaju posebnu zaštitu kako bi preživjele hladne mjesece. Grmove i trajnice možete prekriti tkaninom ili posebnim zimskim pokrivačima koji ih štite od mraza, vjetra i isparavanja vlage. Drveće i mlade voćke preporučuje se omotati vatom ili jutom kako bi se izbjegla oštećenja mrazom ili pucanje kore. Ukrasne trave možete povezati kako biste ih zaštitili od prekomjerne vlage i mraza. Ne zaboravite ni na zalijevanje, posebno prije prvog mraza – dovoljno vlage pomaže biljkama da izdrže zimu.

Našu ponudu tkanih i netkanih materijala, ne samo protiv mraza, možete pronaći ovdje.

4. Pohrana sjemena za sljedeću godinu

Ako želite nastaviti s uzgojem provjerenih vrsta biljaka, jesen je idealno vrijeme za sakupljanje i pohranu sjemena. Sakupite sjeme s zdravih i snažnih biljaka poput jednogodišnjih cvjetova, začinskog bilja ili povrća. Ostavite sjeme da se dobro osuši na suhom mjestu, idealno na papiru ili platnu. Zatim ih pohranite u papirnate vrećice ili zatvorene posude i smjestite na hladno i tamno mjesto. Ispravna pohrana sjemena osigurava bogatu žetvu u sljedećoj sezoni.

5. Čišćenje i održavanje vrtnog alata

Na kraju jeseni važno je održavati ne samo vrt, već i vrtni alat. Očistite i podmažite alate kao što su lopate, grablje ili kosilice kako bi bili spremni za sljedeću upotrebu. Hrđave dijelove očistite i naoštrite oštrice. Također provjerite jesu li svi alati pravilno pohranjeni kako bi bili zaštićeni od vlage i mraza.

Grabljice, sjekira ili lopata – sve to možete pronaći ovdje.

Priprema vrta za zimu ključna je za uspješnu sljedeću sezonu. Gnojidbom, malčiranjem, zaštitom biljaka od mraza i pohranom sjemena osigurat ćete da vaš vrt u proljeće uđe u najboljem stanju. Ovaj trenutak je također prilika za razmišljanje o sljedećim koracima koje želite poduzeti u nadolazećoj vrtnoj godini. Redovnom njegom i pravim mjerama, vrt će zadržati svoje zdravlje i ljepotu tijekom cijele godine.