Što ide u perilicu posuđa, a što ne?
Što spada u perilicu posuđa
1. Nehrđajući čelik:
Većina pribora za jelo, lonaca i tava od nehrđajućeg čelika može se prati u perilici posuđa. Nehrđajući čelik je otporan na visoke temperature i sredstva za čišćenje, tako da ne morate brinuti o njegovom oštećenju.
2. Staklo:
Staklene čaše, zdjele i tanjure možete prati u perilici posuđa, ali pripazite da su postavljeni tako da se ne trljaju jedni o druge. Međutim, osjetljivo staklo poput kristala treba prati ručno.
3. Plastika:
Plastične posude s oznakom "sigurno u perilici" možete prati u perilici posuđa. Ipak, preporuča se staviti ih u gornju košaru kako ih visoka temperatura ne bi deformirala.
4. Keramika i porculan:
Keramičko i porculansko posuđe također je prikladno za pranje u perilici posuđa, pod uvjetom da nema ručno oslikane ili zlatne ukrase koji bi se mogli oštetiti.
5. Silikon:
Silikonski kalupi i alati su izdržljivi i mogu se prati u perilici posuđa. Ali pazite da nisu u sendviču između težih predmeta.
Što ne spada u perilicu posuđa
1. Drvo:
Drveni kuhinjski pribor kao što su daske za rezanje, lonci ili drške za noževe ne smiju se prati u perilici posuđa. Voda i toplina mogu uzrokovati pucanje, iskrivljenje ili čak odvajanje dijelova.
2. Lijevano željezo:
Tave i lonci od lijevanog željeza nikada ne spadaju u perilicu posuđa. Kemikalije i voda mogu oštetiti njihovu površinu i uzrokovati hrđanje. Lijevano željezo treba čistiti ručno, samo vodom i eventualno mekom četkom.
3. Bakreno i aluminijsko posuđe:
Bakreni i aluminijski lonci i tave mogu se oštetiti, izgubiti sjaj i promijeniti boju u perilici posuđa. Ove materijale treba čistiti ručno.
4. Kristal:
Osjetljive kristalne čaše i vaze osjetljive su na toplinu i mogu se lako izgrebati. Preporuča se prati ih ručno.
5.Noževi:
Kvalitetne kuhinjske noževe ne smijete prati u perilici posuđa. Perilica posuđa može im otupjeti rubove, a voda oštetiti ručke, osobito ako su drvene.
6. Ručno oslikano i ukrasno posuđe:
Ako imate posuđe s ručno oslikanim dizajnom ili zlatnim ili srebrnim ukrasima, ne smijete ga prati u perilici posuđa kako biste izbjegli oštećenje.
Savjeti za učinkovito korištenje perilice posuđa
- Pravilan raspored: Prilikom stavljanja posuđa pazite da se pojedinačni komadi ne preklapaju i da voda ima mogućnost slobodnog protoka.
- Prethodno ispiranje: Iako su moderne perilice posuđa opremljene jakim deterdžentima, dobro je ukloniti ostatke hrane prije stavljanja posuđa u perilicu.
- Korištenje pravih deterdženata: Koristite samo deterdžente namijenjene za pranje u perilici posuđa. Nemojte koristiti obične tekuće deterdžente koji mogu uzrokovati prekomjerno pjenjenje i oštetiti perilicu posuđa.
U našoj ponudi možete pronaći i tablete za perilicu posuđa.
Znati što ide u perilicu posuđa, a što ne, ključno je za održavanje vašeg posuđa u vrhunskom stanju i za dugovječnost same perilice posuđa. Slijedite ove preporuke i uživajte u pogodnostima perilice posuđa bez brige da ćete oštetiti svoj vrijedni kuhinjski pribor.